2 MAJA-Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

2 MAJA-Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

2 maja 2021 Wyłącz przez PP

Udostępnianie jest fajne!

Dzień Flagi Państwowej Rzeczypospolitej Polskiej obchodzony jest w Polsce 2 maja, święto to zostało ustanowione w 2004 roku a jego główną rolą jest popularyzowanie wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych.
Polskie barwy narodowe kształtowały się na przestrzeni wielu stuleci.

Polska flaga składa się z dwóch równych, poziomych pasów – białego i czerwonego. Oficjalnie została uznana za symbol narodowy w 1919 roku, po latach zaborów, w rok po uzyskaniu przez Polskę niepodległości. Same barwy – biel i czerwień – już wcześniej były uznawane za narodowe. Jako jedne z nielicznych na świecie mają pochodzenie heraldyczne. Wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. Biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski i bieli Pogoni – rycerza galopującego na koniu, będącego godłem Litwy. Oba te godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Na fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła. Kolor biały symbolizuje białego orła – czystość i niepokalanie, natomiast czerwień – jest symbolem ognia, odwagi i waleczności. Poza granicami Polski, oficjalnym symbolem naszego kraju jest flaga z polskim orłem na białym pasie. Używa się jej w celach dyplomatycznej reprezentacji Rzeczypospolitej Polskiej.  

Biało-czerwona jest z Polakami w chwilach radości i smutku. Widziała narodziny Niepodległej, Powstanie Warszawskie, Grudzień 70 i strajki Solidarności. Była malowana na samolotach w czasie Bitwy o Anglię, powiewała nad Monte Cassino. Wielu oddało za nią życie.

O losach Polski możemy usłyszeć w utworach Przemysława Majewskiego, autora wielu patriotycznych utworów, który próbuje zasiać ziarno patriotyzmu w Nas Polakach. Swoje utwory zaprezentował również w Świebodzicach podczas koncertu w MDK. Wyśpiewana historia Polski wzbudziła wiele emocji i poruszyła serca ludzi w każdym wieku. Celem twórczości Przemysława Majewskiego jest pielęgnowanie szacunku i miłości do naszej Ojczyzny.

Utwór pt. „Mam biało – czerwone serce”, którego tekst znalazł się w podręcznikach do języka polskiego dla klas piątych szkół podstawowych, opowiada o historii Polski.

Ciekawostką jest również to, że 2 maja 1918 roku urodził się Gustav Becker, człowiek który miał znaczący wpływ na rozwój Świebodzic. Uchodził on nie tylko za wybitnego zegarmistrza i konstruktora zegarów, ale był także założycielem światowej marki czasomierzy, charakteryzujących się niezawodnością i solidnością wykonania. To właśnie dzięki jego wysiłkom i staraniom stworzona została w granicach naszego miasta wielka gałąź przemysłu, która przez dziesiątki lat była chlubną wizytówką tych okolic. Produkowane w świebodzickich fabrykach wszelkiego rodzaju zegary z sygnaturą GB były wysyłane daleko w świat, promując w ten sposób nasz gród nad Pełcznicą.