W tureckim świecie jaskiń

W tureckim świecie jaskiń

25 listopada 2014 Wyłącz przez PP

Udostępnianie jest fajne!

Młodziutka i piękna studentka ze Świebodzic – Paulina Sieńko, w ostatni piątkowy wieczór w MDK okazała się być eksploratorką tureckich jaskiń. Paulina pokazała nam relację z tegorocznej wyprawy Wałbrzyskiego Klubu Górskiego i Jaskiniowego do Turcji Karanfil 2014. 

Mieszkanka naszego miasta jest speleologiem o sporych sukcesach, jako najmłodsza uczestniczka wyprawy, brała udział już kolejny rok w wielkiej ekspedycji wałbrzyskiego klubu w góry Taurus. Paulina opowiadała o początkach swojej przygody z jaskiniami i o wyjątkowym pięknie podziemnego świata, który nie jest dostępny dla każdego. Przedstawiła również całą logistykę wyprawy, kulturę Turcji i wspominała o wieloletnich przyjaźniach polsko-tureckich. Bowiem Wałbrzyski Klub Górski i Jaskiniowy już po raz siódmy eksploruje tureckie jaskinie dzięki współpracy z tureckim klubem ESMAD.

Celem tegorocznej wyprawy była dalsza eksploracja Jaskini Krainy Węża, której główny ciąg został poznany w ubiegłym roku. Dodatkowo w planach wyprawy było również sprawdzenie możliwości ominięcia syfonu na dnie. Wraz z poręczowaniem głównego ciągu Jaskini Krainy Węża (Yilanliyurt Magarasi) działały zespoły eksploracyjne. Równolegle funkcjonowała grupa kartująca, mająca na celu pomiary w bocznych partiach oraz kartowanie bieżących odkryć. Na ten moment jaskinia została wyeksplorowana do głębokości – 528 metrów, co jest wielkim osiągnięciem jaskiniowym. Paulina działała prężnie w ekipie eksploracyjnej i przyczyniła się do naszego polskiego sukcesu w tureckim świecie podziemi. Podczas spotkania mogliśmy podziwiać piękne zdjęcia egzotycznej aury i zapoznawaliśmy się ze sprzętem. Członkowie Wałbrzyskiego Klubu Górskiego i Jaskiniowego już zapowiadają, że do Turcji jadą za rok, a wszystkich poszukiwaczy przygód zapraszają do klubu.

Paulinie Sieńko dziękujemy za podzielenie się swoją pasją, która została doceniona i wsparta przez Urząd Miasta Świebodzice.

MDK