AKTUALNOŚCI  
 

Repertuar Koncertu Mikołajkowego   

15.12.2016 r.


Repertuar Koncertu Mikołajkowego (11.12.2016) śmiało można określić mianem: przeboje mistrzów muzyki poważnej – nie tylko ze względu na zaprezentowane utwory, ale i pełną wirtuozerii interpretację. Tym razem zespół Quintessenza wystąpił w nieco innym składzie: znany i lubiany Rafał Olszewski (skrzypce, muzyk z Opery Wrocławskiej), Maciej Miłaszewicz (wiolonczela – Opera Wrocławska), Daniel Swoboda (klarnet – Filharmonia Sudecka) i Wiktor Wawrzkowicz (pianino). 

Koncert prowadziła Pani Krystyna Swoboda. Artyści zaczęli występ Humoreską A. Dworzaka, w której poszczególne instrumenty, realizując specyficzną, wolną i pełną gracji linię melodyczną, w dźwiękach i współbrzmieniach oddały muzyczne piękno tego popularnego i lubianego utworu. W podobnej tonacji była utrzymana następna kompozycja Marzenie R. Schumanna, którą można określić epitetami: liryczna, subtelna, romantyczna.

Menuet L. Boccheriniego, jak na klasycyzm przystało, wniósł elementy pogodne, wynikające z charakteru tego tańca, wyróżniającego się lekkością i wytwornością.

Pani Krystyna podkreśliła, że repertuar tego popołudnia tworzą utwory tematycznie związane z porą roku i atmosferą Świąt Bożego Narodzenia. Wymogi te spełniały dwa walce O. Petrusa, austriackiego kompozytora: Radość w górach i Księżycowa noc nad Alsten. Pierwszy z nich, utrzymany w minorowej tonacji zwraca uwagę dominującymi dźwiękami skrzypiec, pizzicato i solowymi partiami klarnetu.

Całkowitą zmianę nastroju i tempa wprowadził Czardasz V. Montiego. Pamiętamy wspaniałe interpretacje tego utworu w wykonaniu Rafała Olszewskiego, eksponujące charakter tego tańca ze specyficzną, wolną, melancholijną częścią i kontrastującą z nią – szybką i gwałtowną.

Marsz krasnoludków z filmu Walta Disneya przeniósł słuchaczy do mniej lub bardziej odległego dzieciństwa. Ilustracyjność tej kompozycji umożliwiła wyobrażenie sobie korowodu karzełków, które idą drobnym raźnym krokiem, czasem nawet z podskokiem.

Z zimową aurą wiąże się walc E. Waldteufla Łyżwiarze, znany i lubiany utwór w którym subtelnym dźwiękom instrumentów towarzyszy pizzicato wiolonczeli (Maciej Miłaszewicz). Oczami wyobraźni można było zobaczyć sunące i wirujące po lodzie pary i rozwiane krynoliny sukien.

Tego popołudnia nie mogło zabraknąć Walca kwiatów – (Grand ballabille) z II aktu baletu P. Czajkowskiego Dziadek do orzechów, którego akcja toczy się w wieczór wigilijny. Ta piękna kompozycja stała się okazją do zaprezentowania ogromnych możliwości wszystkich instrumentów, w pełnym wirtuozerii wykonaniu Artystów. Na szczególną uwagę zasługuje tu wspaniała partia klarnetu (Daniel Swoboda). Muzyczne interpretacje, jak zwykle, dostarczyły wielu wzruszeń melomanom.

M.Palichleb

   

   

   

 


Copyright ©  Miejski Dom Kultury w Świebodzicach  - Wszelkie prawa zastrzeżone
design by TONER

do góry  |