Obrazy zwierciadłem wszechrzeczy

24.06.2015 r.

Leonardo da Vinci zwykł mawiać, że prawdziwy malarz powinien mieć w swoim dorobku dwa obrazy: portret człowieka oraz wizerunek jego duszy. Prawdę tę zdają się potwierdzać członkowie sekcji plastycznej działającej w Miejskim Domu Kultury, których prace - plastycznie sugestywne i uduchowione - znalazły się w ekspozycji wernisażu wystawy podsumowującej działalność sekcji, który odbył się w piątek 19 czerwca.

Rozwijający swe talenty pod czujnym okiem instruktora Zbyszka Nowaka, świebodziccy artyści zaprezentowali całą paletę form i stylów. Były płótna i arkusze, oleje i szkice. Choć dominowały portrety i pejzaże, na ścianach sali kominkowej nie zabrakło plastycznych perspektyw i twórczych interpretacji tego, co otacza nas na co dzień. Tych węższych - jak martwe natury, i szerszych, jak choćby wizji kosmosu. Wszak, cytując Giordano Bruno - "dobrem w dziedzinie sztuki jest to, co naśladuje przyrodę".

Mnogość obrazów, a przede wszystkim wprawa, z jaką zostały wykonane, w zgodnej opinii uczestników wernisażu świadczą o rozwoju osób, dla których sekcja i możliwość twórczego spędzania czasu, stały się wentylem emocji i sposobem na budowanie w sobie wrażliwości na piękno świata.

Wyrażając podziękowanie za zaangażowanie oraz pasję, dyrektor MDK Agnieszka Gielata wręczyła artystom słodycze - tym młodszym, a także promieniste słoneczniki - nieco starszym, podkreślając przy tym integracyjny wymiar sekcji, a oglądającym na gitarze zagrał Zbyszek Nowak.