Muzyka to przyprawa życia

15.06.2015 r.

"Bo można kochać babcię i wujka, papugę w kropki i jej krzyki, a w sercu na dnie mieć prócz tego, zwyczajną miłość do muzyki" - śpiewała swego czasu Majka Jeżowska, a za nią, podczas VI Gali Piosenki Ulubionej jedna z uczestniczek. I trudno tej tezie nie przyznać racji, zwłaszcza, że kolejny już festiwal dla młodych i uzdolnionych piosenkarzy, zorganizowany w Miejskim Domu Kultury w Świebodzicach, okazał się frekwencyjnym i artystycznym sukcesem.

W piątek 12 czerwca sala reprezentacyjna świebodzickiego MDK, przeistoczyła się w kameralną salę koncertową, w której rozbrzmiały głosy najzdolniejszych wokalistów z obszaru całego Dolnego Śląska. Jako pierwsza scenę opanowała Angelika Krynicka - laureatka ubiegłorocznej - piątej - Gali Piosenki Ulubionej, która swoim występem dała przedsmak popisom konkursowym, potwierdzając wysoki poziom rywalizacji.

- Gala ma dużą tradycję, kojarzona jest w regionie i przyciąga coraz to nowych wykonawców. W tym roku zainteresowanie było tak duże, że po raz pierwszy poprzedziły ją kwalifikacje. Z sześćdziesięciu chętnych wyłoniliśmy dwudziestu czterech najzdolniejszych, którzy żyją muzyką, a to pokazuje skalę postępu - zwróciła się do zebranych na wstępie dyrektor Miejskiego Domu Kultury Agnieszka Gielata.

Postęp i rosnącą rangę gali odnotował także burmistrz Bogdan Kożuchowicz, który objął imprezę patronatem i ufundował nagrodę Grand Prix tegorocznej gali - gratyfikację finansową w wysokości 500 zł. - Cieszy mnie, że nasza gala przyciąga tak wiele talentów z całego regionu. Wierzę, że tu narodzą się kolejne gwiazdy, które będą później występować na największych estradach. Takie inicjatywy warto kultywować, ponieważ wspierają rozwój - nie boję się użyć tego słowa, artystów - powiedział burmistrz.

Wykonawcy - a w zasadzie wykonawczynie, ponieważ wśród całej stawki uczestników znalazł się tylko jeden mężczyzna - zaprezentowali rozległy wachlarz utworów. Ze sceny popłynęły dźwięki przebojów, które jeszcze niedawno królowały w największych rozgłośniach radiowych - "Wiem, że jesteś tam", kojarzonych od dekad evergreenów - "Szklana pogoda" Lombardu czy "Tańczące Eurydyki" Anny German. Nie zabrakło też przebojów kojarzonych z kinowych ekranów - nastrojowe "Miasto" z filmu "Miasto 44", ambitnego popu, po który sięgnęła Wiktoria Smędra, kunsztownie wykonując eteryczny "Saute" z repertuaru Moniki Brodki, ani malowanych dźwiękiem pejzaży, jak te zaprezentowane w utworze "Kasztany".

Wobec rozpiętości repertuaru, nie lada wyzwaniu sprostać musiało jury, w którego skład weszły: Małgorzata Wrzesień i Barbara Fabian - nauczycielki klasy wokalnej w Zespole Szkół Muzycznych w Wałbrzychu, oraz Agnieszka Gielata - dyrektor MDK. Panie oceniały wiele czynników, które w przyszłości mogą zdeterminować sukces na dorosłej scenie. Uważnie przysłuchiwały się intonacji, dykcji i barwie głosu, analizowały sposób przekazu tekstu, dodatkowo punktując tych, którzy do wykonywanych przez siebie utworów umiejętnie przemycali własną interpretację. Nie bez znaczenia były również skala głosu i dynamika wykonania. Po przeanalizowaniu wszystkich występów, zdecydowano, że nagrody trafią do:

Kategoria 9-12 lat
Wiktoria i zespół Teenagers - "Mały Książę"
Wiktoria Burek - "Rytm i melodia"
Michał Krupa - "Świat to muzyka"
Wyróżnienie
Julia Grudnowska - "Zakazany owoc"

Kategoria 13-20 lat
Aleksandra Czop - "Jeszcze raz"
Paulina Grabicka - "Miasteczko Bełz"
Alicja Szczerba - "Dobranoc panowie"
Wyróżnienie
Nikola Makowska - "Ostatni"

Swoją nagrodę przyznała również, licznie zgromadzona tego dnia w Miejskim Domu Kultury publiczność, o której dobry nastrój dbał prowadzący całą galę, Grzegorz Godula. Głosami widzów wyróżniony został Michał Krupa.