Kwitnąca pasja do Japonii

04.03.2015 r.

Dla większości obcokrajowców to kolebka światowego postępu technicznego i informatycznego oraz kulturowych osobliwości. Cel wymarzonych podróży globtroterów, matecznik sztuk walk, a przy tym miejsce - choć w centrum cywilizacji - wciąż nieznane, pobudzające wyobraźnię, na swój sposób egzotyczne. Co takiego? Japonia, kraj nieprzeciętnego etosu pracy, honoru i paradoksów.

Chcący wzbogacić swoją wiedzę na temat zwyczajów panujących w Kraju Kwitnącej Wiśni, jego kultury i dziedzictwa, mieli taką sposobność w piątek, 27 lutego, podczas zorganizowanego w Miejskim Domu Kultury spotkania z Karoliną Dwornik. Prowadząca prelekcję świebodziczanka - podróżniczka, pasjonująca się historią ojczyzny samurajów i miłośników herbaty, a także zgłębiająca techniki indyjskiej hatha jogi, zabrała przybyłych w multimedialną podróż po Azji, prezentując swoje doświadczenia zebrane podczas wymarzonej wizyty w Japonii.

Uczestniczący w spotkaniu goście dowiedzieli się o zderzeniu kulturowym, jakie Karolina przeżyła w momencie wylądowania w Japonii, osobliwych preferencjach kulinarnych jej mieszkańców, niecodziennych trendach obowiązujących w środkach komunikacji publicznej i wrażeniach estetycznych, jakich doświadczyła w trakcie "sakura", czyli kwitnienia wiśni.

Imponująca znawstwem omawianego tematu Karolina nie pominęła również ciekawostek, o których wzmianek próżno szukać w przewodnikach czy programach podróżniczych. Z humorem wyjaśniła zamiłowanie Japończyków do noszenia maseczek chirurgicznych, skomentowała zasady panujące w tamtejszych taksówkach, bożonarodzeniowe zwyczaje i zamiłowanie do robienia sobie zdjęć. Nie zabrakło również inteligentnych analogii pomiędzy Japonią i Polską.

- Będąc w Japonii miałam okazję skorzystać z ich szybkiej kolei Shinkansen. Tam podróż tym środkiem lokomocji traktowana jest jak coś luksusowego, dla nas podróż pociągiem wiąże się z mniej przyjemnymi doświadczeniami. Po wejściu wszystko zaczęło się trząść. Dla mnie to nic dziwnego, w naszych pociągach to normalne - mówiła z uśmiechem Karolina. - Niestety, to do czego ja byłam przyzwyczajona podróżując polskimi pociągami, dla Japończyków oznaczało coś innego. Nagle wszyscy wpadli w panikę. Okazało się, że zaczęło się trzęsienie ziemi.

Ekspresyjna opowieść o spełnionym marzeniu i podróży życia wzbogacona została prezentacją eksponatów, które Karolina zdobyła podczas swojej wyprawy. I tak goście mogli zobaczyć specyficzne koperty dostosowane do japońskiego pisma, wydawnictwa w języku japońskim, jedwabne wachlarze, naczynia, kalkomanię i wiele innych oryginalnych przedmiotów, które na pierwszy rzut oka nie przywodzą ich praktycznego zastosowania.

Chętnych do spotkania się z fascynującą kulturą Azji zapraszamy do Miejskiego Domu Kultury, na prowadzone przez Karolinę Dwornik zajęcia hatha jogi. Więcej informacji pod numerem tel. 74 666 95 70.