TAJEMNICE URANU

26.02.2015 r.

19 lutego Towarzystwo Miłośników Świebodzic i Miejski Dom Kultury zaprosili mieszkańców miasta na spotkanie z panem Tomaszem Jurkiem i jego prelekcję - "Świebodzice - Wałbrzych - tajemnice uranu". Co ma wspólnego uran ze Świebodzicami i Wałbrzychem?

Kopalnie rudy uranowej w Kowarach znane są powszechnie, ale kopalinę tę wydobywali także w Wałbrzychu tuż przed i w czasie wojny Niemcy. Wydobywano ją również - co prawda przez krótki czas - po wojnie. Rosjanie pilnie strzegli tej tajemnicy. W Świebodzicach natomiast w latach powojennych - mniej więcej do 1954 - 55 roku istniała Szkoła Przemysłowa, w której rosyjscy inżynierowie kształcili fachowców do pracy na złożach rudy uranowej.

Przez całe dziesięciolecia panowało przeświadczenie, że była to po prostu szkoła zawodowa dla młodych ludzi, którym wojna przeszkodziła w zdobyciu wykształcenia. Dopiero po 2000 roku, kiedy znaleziono i odtajniono wiele dokumentów okazało się, że szkoła przygotowywała fachowców do pracy przy uranie.
Z prelekcji dowiedzieliśmy się również o wydobywaniu rudy uranowej w Wałbrzychu w czasie wojny rękami rosyjskich jeńców wojennych. Czas ich przeżycia przy tej pracy wynosił 4 - 6 miesięcy - umierali prawdopodobnie na chorobę popromienną. Mogliśmy to zobaczyć na prezentowanych dokumentach niemieckich z tamtych czasów.

Po wojnie wydobywano rudę przy okazji wydobycia węgla, ale z mniej bogatych złóż, gdyż wydobywanie tych o najwyższej zawartości uranu metodami górniczymi grozi śmiercią - umiera się na chorobę popromienną. Złoża te zabezpieczono więc betonowymi tamami.

Wśród słuchaczy znaleźli się też byli górnicy, który wiele informacji potwierdzili. Usłyszeliśmy ciekawą informację od jednego z nich - byli górnicy co jakiś czas przechodzą badania na pylicę. Okazało się, ze po raz pierwszy pięć lat temu poddano ich badaniu na styczność z promieniowaniem.
Zainteresowanych tematem odsyłamy do książki pana Roberta Klementowskiego z Instytutu Pamięci Narodowej " W cieniu sudeckiego uranu".

Dolny Śląsk to niezwykła kraina - zapraszamy na odkrywanie jej krajobrazów i tajemnic przy okazji następnych spotkań.

Róża Stolarczyk