AKTUALNOŚCI  
 

Brel jeszcze wiele razy

16.02.2015 r.


Pomimo że zostawił po sobie nieprzebrane dziedzictwo artystyczne, do końca swych dni miał twierdzić, że nie jest zadowolony z tego, co przyszło mu robić w życiu. Czerpiąc inspiracje do swych satyrycznych utworów nie uznawał świętości, przez co został artystycznym banitą w swojej ojczyźnie, Belgii. Choć, jak wielu wybitnych, odszedł zbyt wcześnie, jego twórczość - głównie dzięki licznym interpretatorom - wciąż pozostaje żywa.

W Polsce za bary z twórczością Jacquesa Brela brali się najwybitniejsi - Kaczmarski, Młynarski, Bajor. W piątek, 13 lutego, w sali Miejskiego Domu Kultury postać belgijskiego barda przybliżył świebodziczanom Janusz Zbiegieł - stypendysta Conservatoire Mobel. Krakowski artysta - absolwent krakowskiej Wyższej Szkoły Teatralnej i założyciel Teatru Piosenki Francuskiej - od lat związany ze scenami w kraju nad Sekwaną, zaprezentował publiczności autorski program przygotowany pod auspicjami Krystyny Jandy - "Brel raz jeszcze".

Składający się z 11 kompozycji przeplecionych recytacją listów Brela do żony, spektakl stanowił połączenie muzyki, poezji i ruchu scenicznego. Przepełniony emocjami - głównie dzięki znakomitej ekspresji i wrażliwości scenicznej Janusza Zbiegieła - monodram tchnął nową jakość w lubianą i dobrze znaną w Polsce piosenkę francuską, która w wykonaniu doświadczonego artysty wybrzmiała szczególnie uderzająco.

Znakomite brzmienie - zwłaszcza akordeonu, liryczne teksty i uzupełniająca całość gra świateł stworzyły atmosferę tajemnicy, w której śpiewane po francusku, języku miłości, słowa utworów Brela, zwłaszcza tych dotyczących uczuć, nabierały dodatkowej głębi, hipnotyzując publiczność, która zdaniem artysty, jak nigdzie indziej, potrafiła zrozumieć specyfikę twórczości belgijskiego barda.

   

   

   

 


Copyright ©  Miejski Dom Kultury w Świebodzicach  - Wszelkie prawa zastrzeżone
design by TONER

do góry  |