Brel jeszcze wiele razy

16.02.2015 r.

Pomimo że zostawił po sobie nieprzebrane dziedzictwo artystyczne, do końca swych dni miał twierdzić, że nie jest zadowolony z tego, co przyszło mu robić w życiu. Czerpiąc inspiracje do swych satyrycznych utworów nie uznawał świętości, przez co został artystycznym banitą w swojej ojczyźnie, Belgii. Choć, jak wielu wybitnych, odszedł zbyt wcześnie, jego twórczość - głównie dzięki licznym interpretatorom - wciąż pozostaje żywa.

W Polsce za bary z twórczością Jacquesa Brela brali się najwybitniejsi - Kaczmarski, Młynarski, Bajor. W piątek, 13 lutego, w sali Miejskiego Domu Kultury postać belgijskiego barda przybliżył świebodziczanom Janusz Zbiegieł - stypendysta Conservatoire Mobel. Krakowski artysta - absolwent krakowskiej Wyższej Szkoły Teatralnej i założyciel Teatru Piosenki Francuskiej - od lat związany ze scenami w kraju nad Sekwaną, zaprezentował publiczności autorski program przygotowany pod auspicjami Krystyny Jandy - "Brel raz jeszcze".

Składający się z 11 kompozycji przeplecionych recytacją listów Brela do żony, spektakl stanowił połączenie muzyki, poezji i ruchu scenicznego. Przepełniony emocjami - głównie dzięki znakomitej ekspresji i wrażliwości scenicznej Janusza Zbiegieła - monodram tchnął nową jakość w lubianą i dobrze znaną w Polsce piosenkę francuską, która w wykonaniu doświadczonego artysty wybrzmiała szczególnie uderzająco.

Znakomite brzmienie - zwłaszcza akordeonu, liryczne teksty i uzupełniająca całość gra świateł stworzyły atmosferę tajemnicy, w której śpiewane po francusku, języku miłości, słowa utworów Brela, zwłaszcza tych dotyczących uczuć, nabierały dodatkowej głębi, hipnotyzując publiczność, która zdaniem artysty, jak nigdzie indziej, potrafiła zrozumieć specyfikę twórczości belgijskiego barda.