Twórcze inspiracje naturą

09.02.2015 r.

Fantastyczne kolaże - mariaże martwej natury i przedmiotów użytkowych zatopionych w masie papierowej, będące efektem licznych wędrówek i kontemplacji przyrody, mogli podziwiać uczestnicy wernisażu prac Sławomira Gołembiowskiego pn. "Naturą malowane Asamblaże w masie papierowej", który odbył się w piątek, 6 lutego, w sali kominkowej Miejskiego Domu Kultury.

Wszechstronnie uzdolniony twórca - malarz, rękodzielnik, poeta i autor tekstów piosenek, zaprezentował świebodzickiej publiczności wycinek swego niebanalnego dorobku. Na sztalugach pojawiły się wykonane z techniczną precyzją - wszak z wykształcenia twórca jest elektronikiem - plastyczne kompozycje odwołujące się do pasji i źródła inspiracji artysty - przyrody, których artystycznej genezy upatrywać należy w głoszącym swobodę twórczą i odrzucającym kanony wyrazu dadaizmie.

Fascynacja Sławomira Gołembiowskiego asamblażami rozpoczęła się od wizyty w Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju, które od tego czasu stało się jego artystyczną mekką. Zaprawiony piechur, miłośników przyrody z artystyczną duszą, szybko odkrył w sobie dar do łączenia tego, co znalezione na górskim szlaku, z papierową masą uzyskaną z makulatury, nadając naturze artystyczny wymiar. Licznie zgromadzeni goście mieli więc okazję podziwiać utrzymane w stonowanych barwach martwe natury i pejzaże, których przestrzenne formy tchnęły sielskością, umiłowaniem natury i pasją. Spotkanie z dziełami pana Sławomira sprawiło, że pomimo zimy, świat przyrody, choć na chwilę ożył w przestrzeni Miejskiego Domu Kultury.

Wystawie głównej towarzyszyło jeszcze jedno szczególne wydarzenie. Gościom, którzy w piątkowy wieczór odwiedzili MDK, zaprezentowane zostały bowiem także dzieła młodych twórców, którzy przygodę z asamblażami rozpoczęli na warsztatach pod kierunkiem pana Sławomira. Wyeksponowane prace dzieci - pulsujące barwą, energią i dziecięcą ekspresją, znakomicie komponowały się z dojrzałymi formami Sławomira Gołembiowskiego.