AKTUALNOŚCI  
 

Koncert Noworoczny w MDK

27.01.2015 r.


23 stycznia o godzinie 18, uczestniczyliśmy w Koncercie Noworocznym w MDK. Wystąpił znany i ceniony przez świebodziczan zespół FENOMEN TRIO w składzie: Wiktor Wawrzkowicz - fortepian, Rafał Olszewski - skrzypce, Bartosz Wawrzkowicz - wiolonczela i po raz pierwszy - Marcin Wróbel - klarnet, wzbogacając brzmienie prezentowanych utworów o ciepłe barwy, typowe dla tego instrumentu.

Na repertuar wieczoru złożyły się kompozycje, zaliczone przez Wiktora Wawrzkowicza do przebojów muzyki poważnej. Zasługują one na takie miano, bo ciągle cieszą się ogromnym zainteresowaniem słuchaczy - są ponadczasowe. Zmieniają się trendy muzyczne, a one ciągle trwają i są jednakowo popularne: zarówno w chwili powstania ich, jak i w czasach współczesnych nam.

Usłyszeliśmy "Wiedeńską krew" Johanna Straussa, którą często krytycy muzyczni określają jako dzieło nowatorskie; zdaniem ich nie przyniosłaby ona wstydu nawet Johannowi Brahmsowi, Polkę Tritsch - Tratsch.
Poraz pierwszy muzycy zagrali przepiękny walc z Maskarady Arama Chaczaturiana. Utwór ten powstał na przełomie lat 1940 - 41. To bardzo specyficzna kompozycja, nawiązująca do tradycji walców Piotra Czajkowskiego. Minorowa tonacja jej budzi jakiś nieokreślony niepokój i zwiastuje katastrofę. Zmianę nastroju i tempa wprowadziły "Tańce rumuńskie" Jo Knümanna i "Orszak Liliputów" Siegfrieda Translautera.
W repertuarze Koncertu Noworocznego nie mogło zabraknąć klasycznego utworu Wolfganga Amadeusza Mozarta "Eine kleine Nachtmusik" - czyli "Małej nocnej serenady".

Przepięknie zabrzmiał, we wspaniałej interpretacji, kolejny utwór - węgierskiego kompozytora Oskara Fetrasa "Noc księżycowa na Alsterą". Rzewne tony skrzypiec, wtórujący im fortepian, wiolonczela i klarnet, imitowały plusk i szmer płynącej wody. Dzięki perfekcyjnie prowadzonym instrumentom - powstały synestezyjne, srebrzyste obrazy, utrzymane w modernistycznej konwencji. Słuchając, widzi się pejzaż nad Alsterą, który zaludniają świetliste postacie, tańczące w księżycowej poświacie.

Z poetyckiego nastroju wyprowadziły słuchaczy dynamiczne utwory utrzymane w żywiołowym tempie: "Taniec hiszpański" Pascala Marquina, "Czardasz" i wiązanka melodii południowoamerykańskich.
Zgodnie z tradycją wielkich koncertów, artyści zakończyli występ "Marszem Radeckiego" Johanna Straussa - ojca.

26 czerwca 2011 roku został zainicjowany cykl koncertów "MUZYKA W SERCU MIASTA" przez Panią Dyrektor MDK - Agnieszkę Gielatę.

Muzycy FENOMEN TRIO "są z nami" od pięciu lat: Pan Wiktor Wawrzkowicz, Pan Rafał Olszewski, Pan Bartosz Wawrzkowicz i po raz pierwszy - Pan Marcin Wróbel. Może więc "Trio" - zastąpi "Quartet"?

Dziękujemy za niezapomniane doznania duchowe.

Maria Palichleb

   

   

   

   

   

   
 
   
 
   
 
 


Copyright ©  Miejski Dom Kultury w Świebodzicach  - Wszelkie prawa zastrzeżone
design by TONER

do góry  |