Fenomenalne Trio w parku

31.07.2014 r.

27 lipca o godzinie 15.00, w Amfiteatrze, wystąpili wspaniali Muzycy: Rafał Olszewski (skrzypce), Wiktor Wawrzkowicz (fortepian) i Bartosz Wawrzkowicz (wiolonczela).

Koncerty zainicjowane przez Panią Agnieszkę Gielatę - Dyrektor Miejskiego Domu Kultury tworzą cykl Muzyka w sercu miasta i od trzech lat stanowią ważny element projektu tej placówki.

Plenerowe koncerty, w letniej aurze, mają niepowtarzalny urok i to nieprawda, jak twierdzili niektórzy krytycy, że epoka ich przeminęła bezpowrotnie.

Usłyszeliśmy wiele "melodyjnych tematów": przepiękny Walc Johanna Straussa "Róże Południa", "Tańce rumuńskie" Julesa Masseneta, "Medytacje tajskie", Taniec neapolitański Gerarda Winklera. W repertuarze tego dnia nie mogło zabraknąć utworu Wolfganga Amadeusza Mozarta. Tym razem było to "Eine Kleine Nachtmusik" Wykonanie w parku jest jak najbardziej uzasadnione, bo geneza zespołowej odmiany serenady jest związana z plenerowym graniem utworu, uchodzącego za arcydzieło rokokowej muzyki. Usłyszeliśmy więc sonatowe Allegro, potem Romanzę (Andante), w której dominują tony skrzypiec, a towarzyszą im klawisze i wiolonczela, a następnie subtelny Menuet (Allegretto).

Cudownie zabrzmiały dźwięki "Barkaroli" Jacques'a Offenbacha. Tytuł jej oznacza liryczną pieśń gondolierów weneckich, o płynnej, kołyszącej melodii, umiarkowanym tempie-i taki jest spokojny, nieco jednostajny motyw główny.

Po niej Trio zagrało "Kankana" tego samego kompozytora, wprowadzając bardzo żywe tempo i rytm. Repertuar tego dnia (Jak zwykle) został perfekcyjnie dobrany, stwarzając możliwość wirtuozerii dla skrzypiec (Rafał Olszewski), instrumentu klawiszowego (Wiktor Wawrzkowicz) i wiolonczeli (Bartosz Wawrzkowicz). Dziękujemy za niezapomniane wrażenia i czekamy na następny koncert.

Maria Palichleb