Festiwal Profilaktyczny z Defektem Motyla

28.05.2014 r.

VII Miejski Festiwal Teatru Profilaktycznego w Świebodzicach został kolejny raz zrealizowany na scenie Miejskiego Domu Kultury. Podczas festiwalu mogliśmy zobaczyć grupy teatralne z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 i nr 4 ze Świebodzic, Publicznego Zespołu Szkół Podstawowo - Gimnazjalnych z Oddziałami Integracyjnymi ze Świebodzic, z Publicznego Gimnazjum nr 6 z Wałbrzycha, z Domu Pomocy Społecznej z Jaskulina i z Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci ze Świebodzic.

Na scenie działo się wiele: Kolorowa Tęcza przedstawiła "Przesłanie nadziei", Szkolne Koło Teatralne zaprezentowało spektakl pt. "W sieci", Niepokorni zapytali publiczność: "A może warto…?", Śmiechaki przedstawiły spektakl pt. "Tolerancja-elegancja", Trema za Kurtyną wystąpiła w spektaklu pt. "Pokolenie Anny czyli Defekt Motyla", a Kolorowa Maskarada zaprezentowała przedstawienie pt. "Chory na wszystko". Wszystkie spektakle promowały esencjalne wartości i miały przesłanie o charakterze profilaktycznym. Treści dotykały nie tylko uzależnień od wszelakich używek, ale również koncentrowały się na zagrożeniu, jakim jest izolacja ludzi spowodowana uzależnieniem od Internetu. Został też poruszony temat anoreksji i kultu ciała, tak dziś obecny wśród dzieci i młodzieży.

Największe wrażenie na publiczności i jury zrobił spektakl pt. "Pokolenie Anny czyli Defekt Motyla" przygotowany przez grupę Trema za Kurtyną. Nagroda za scenografię i kostiumy powędrowała do Niepokornych, a Szkolne Koło Teatralne zostało nagrodzone za najlepszy scenariusz autorski. Najlepszym aktorem tegorocznego festiwalu okazał się Krzysztof Ostrowski z Kolorowej Maskarady. Każda grupa otrzymała statuetkę i została nagrodzona warsztatami z emisji głosu. Wśród jury mieliśmy zaszczyt gościć: Dorotę Dąbrowską - neurologopedę, specjalistkę emisji głosu, Halinę Serafin - polonistkę, miłośniczkę teatru, pedagoga i Filipa Perkowskiego - aktora z Teatru Dramatycznego z Wałbrzycha. Organizatorzy: UM Świebodzice, Ośrodek Pomocy Społecznej, Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i MDK dziękują wszystkim za udział w festiwalu i zapraszają za rok. Mamy nadzieję, że tegoroczny "festiwal z defektem motyla" pozostanie w nas na długo.