AKTUALNOŚCI  
 

Pamięć wciąż żywa

07.04.2014 r.


Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, którego obchody ustanowiono w naszym kraju na dzień pierwszego marca, tradycyjnie nie umknął też naszym licealistom. W miesiącu poświęconym hołdzie tym bohaterom, młodzież - we współpracy z Miejskim Domem Kultury w Świebodzicach - przygotowała już po raz czwarty specjalny program artystyczny.

Inscenizację mogliśmy obejrzeć w dwóch odsłonach: pierwsza z nich przygotowana została przez uczniów Społecznego Gimnazjum Akademickiego, gdzie przedstawiono fragmenty tekstów patriotycznych, których świetne uzupełnienie stanowiły teledyski nadające widowisku specyficzny wydźwięk i stanowiły tło owej części. Natomiast druga to połączenie recytacji z pieśniami patriotycznymi wykonanymi w dwóch całkowicie odmiennych sobie aranżacjach: metalu oraz typowej piosence gitarowej. Na uwagę zasługuje kontrast wywołany odmiennością przekazu, co wywołało zaciekawienie wśród widowni.

Na scenie debiutancko zaprezentował się zespół Daybreak grający muzykę z zakresu Symphonic/Progressive Metal oraz formacja Floative działająca przy świebodzickim LO, mająca na swoim koncie wydaną z końcem ubiegłego roku debiutancką płytę w świątecznym klimacie kolęd i pastorałek.

Uroczystość poświęcona żołnierzom wyklętym już na stałe zapisała się nie tylko w naszych kalendarzach, ale także w świadomości mieszkańców Świebodzic. Ta wyjątkowa celebracja nie jest tylko pamięcią o samych ludziach, ale także wspomnieniem idei, która nimi kierowała. Jednocześnie pamiętamy jak ważne jest pobudzanie postaw patriotycznych, zwłaszcza we współczesnych czasach. Szczególną uwagę zwróciła na ten fakt dyrektor Liceum Ogólnokształcącego Elwira Podhalicz, dziękując wszystkim przybyłym za udział w uroczystości.

Taka lekcja historii to przede wszystkim nauka współodpowiedzialności i człowieczeństwa dla nas samych - o czym warto pamiętać nie tylko przy tak wyjątkowych okazjach.

Iga Krzystek, LO

   

   

   

   

   

   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
  
   
 
   
 
   

   
 
   

   
  
   
 
   
 
   

   
 
   
 
   
 
   


Copyright ©  Miejski Dom Kultury w Świebodzicach  - Wszelkie prawa zastrzeżone
design by TONER

do góry  |