Grudzień pod znakiem Unii Europejskiej w MDK,
czyli kilka słów o wernisażu wystawy „Pierwsza Dekada Nowej Dziesiątki”.

02.12.2013 r.

6 grudnia, obchodzony w Polsce jako Dzień Św. Mikołaja w tym roku w Świebodzicach miał szczególne znaczenie dla miłośników UE, bowiem tego dnia miało miejsce otwarcie wernisażu wystawy prac laureatów konkursu „Pierwsza Dekada Nowej Dziesiątki” organizowanego przez Poseł do Parlamentu Europejskiego Lidię Geringer de Oedenberg.

Konkurs ten to inicjatywa mająca uczcić zbliżającą się 10. rocznicę przyłączenia w dniu 1 maja 2004 r. nowych 10 państw do Unii Europejskiej, którymi były: Polska, Cypr, Estonia, Litwa, Łotwa, Malta, Słowacja, Słowenia, Republika Czeska i Węgry. Państwa te wniosły do Unii Europejskiej nową energię ku podejmowaniu wspólnych wyzwań.

Podczas oficjalnego rozpoczęcia uczestnicy mieli okazję do obejrzenia krótkiego wystąpienia przygotowanego specjalnie na tą okazję przez Panią Poseł prosto z siedziby Parlamentu Europejskiego w Strasburgu. Uroczystego otwarcia dokonali: Dyrektor Miejskiego Domu Kultury Pani Agnieszka Gielata oraz Asystent Poseł- Piotr Krzyspiak. Pani Dyrektor przedstawiła zgromadzonym ideę współpracy z eurodeputowaną w Świebodzicach, podkreślając, że jesteśmy Dolnośląskim Liderem RPO, a więc miastem, które najlepiej wykorzystuje środki unijne. Asystent Pani Poseł podkreślił zaś znaczenie przyszłego 2014 roku dla Polaków, z uwagi na to, iż 25 maja przyszłego roku odbędą się w Polsce wybory do Europarlamentu. Wspomniał również o możliwościach dla naszej gminy, jakie niesie przyszły Budżet UE na lata 2014-2020.

Na tego typu spotkaniu nie mogło oczywiście zabraknąć Hymnu Unii Europejskiej, który odśpiewała Angelika Lech, uczennica Liceum Ogólnokształcącego w Świebodzicach.

Po części oficjalnej przyszedł czas na podziwianie całokształtu wystawy, a więc 18 najlepszych prac wykonanych przez młodzież z województwa dolnośląskiego i opolskiego. Przy kawie i świątecznym pierniku uczestniczący mogli podzielić się swoimi wrażeniami, a także zadać nurtujące ich pytania na temat przyszłej wizji Unii Europejskiej.

Dziękujemy dyrektorom szkół, nauczycielom oraz uczniom za przybycie na to wydarzenie, natomiast tych, którzy nie mogli uczestniczyć z nami w tym dniu, zapraszamy do Miejskiego Domu Kultury, ponieważ wystawa będzie dostępna dla mieszkańców do 2 stycznia w godzinach pracy MDK.

Szczególne podziękowania należą się Asystentowi z biura poselskiego we Wrocławiu, Panu Jakubowi Grekowi za pomoc w organizacji wernisażu.