Nowe Kino Duńskie w MDK

28.10.2013 r.

Październik w Miejskim Domu Kultury w Świebodzicach bez wątpienia jest miesiącem Festiwalu Kina Duńskiego i niepowtarzalnych spotkań z kinem alternatywnym. Projekt "Nowe Kino Duńskie" to oferta filmów mocnych i światowych zarazem, które skierowaliśmy do publiczności w każdym wieku. Twórcy filmów duńskich prezentują nieprawdopodobne historie i niewygodne tematy, eksperymentują z gatunkami i formą przekazu prowokując widza do refleksji. Właśnie takie mocne kino mogliśmy zobaczyć od 16-tego października w naszym MDK.

Wśród najmłodszych widzów gościliśmy dzieci z Publicznego Przedszkola nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Pawła II, które obejrzały bajkę "Tygrysy i tatuaże" i wraz z główną bohaterką Mai udały się na ucieczkę przed harleyowcami. Na szczęście wszystko dobrze się skończyło, a dziewczynka odnalazła miłość rodzinną. Poruszające losy bohaterów filmów: "Dziki ptak", "Tu mieszka Jensen" i "Pies w niebie" oglądały dzieci
z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4, nr 3, nr 7 oraz dzieci z Domu Pomocy Społecznej ze Świebodzic.

Młodzi widzowie spotkali się w tych filmach z nie zawsze "różową" rzeczywistością, która często jest im bliska. Dziękujemy dyrektorom tych placówek za zainteresowanie edukacją filmową wśród dzieci, a opiekunom za chętne przybycie z dziećmi do MDK.

Nie zabrakło też topowych tematów dla dorosłej publiczności - alternatywne formy kultury na miarę XXI wieku, relacje interpersonalne, miłość i samotność. Wszystko to zobaczyliśmy w kontrowersyjnym filmie "How are you?" i w adaptacji opery Mozarta "Don Giovanni" - "Juan". Podczas tych ekranizacji gościliśmy seniorów zaprzyjaźnionych z Miejską Biblioteką Publiczną i publiczność, która lubi kino niepozostające obojętnym dla naszych myśli i emocji.

Filmy z cyklu Nowe Kino Duńskie, zostały wybrane przez Duński Instytut Filmowy, · a prezentowane są dzięki współpracy Iluzjonu z Duńskim Instytutem Kultury oraz Ambasadą Danii. Już trzeci raz braliśmy udział w projekcie Kina Duńskiego dzięki tej współpracy, za co dziękujemy. Dziękujemy też publiczności za zainteresowanie i wspólną przygodę z duńską kinematografią. Podczas festiwalu odwiedziło nas ok. 500 widzów i jeszcze spodziewamy się małych widzów z Publicznego Przedszkola nr 3.