Profilaktycznie na scenie

22.05.2013 r.

VI Miejski Festiwal Teatru Profilaktycznego za nami - scena w MDK była pełna młodych aktorów, treści profilaktycznych i mocnych wrażeń. 17 maja podczas szóstej już edycji festiwalu przed jury i publicznością zaprezentowało się sześć wyjątkowych grup teatralnych: "Niepokorni" z Domu Pomocy Społecznej z Jaskulina, "ERATO" z Publicznego Zespołu Szkół Integracyjnych Św-ce, Kabaret "Antytoksyczni" z PSP Nr 4 Św-ce, Koło Aktywności Twórczej "AMICUS" z Publicznego Gimnazjum nr 2 Św-ce, "Trema za Kurtyną" z Publicznego Gimnazjum nr 6 z Wałbrzycha i Koło Teatralne z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 Św-ce.

Wśród publiczności gościliśmy miłośniczkę teatru - Małgorzatę Nosal wraz z podopiecznymi z Powiatowego Zespołu Szkół Specjalnych ze Świebodzic i przyjaciółkę naszego Festiwalu - dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej - Małgorzatę Grudzińską oraz Aldonę Górską - kierownik Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Jury obradowało w składzie: Małgorzata Olkowska - aktorka z Teatru Lalki i Aktora z Wałbrzycha, Rafał Kosowki i Włodzimierz Dyła - aktorzy z Teatru Dramatycznego z Wałbrzycha. Pod ich profesjonalnym okiem odbywały się spektakle o charakterze profilaktycznym. Treści w tym roku były pełne dobrych wartości i promocji zdrowego stylu życia. Mogliśmy zobaczyć trudne wybory między dobrem a złem i konsekwencje zwycięstwa tego drugiego. Natomiast poziom spektakli był bardzo wysoki - dominowała metafora przekazu i przesłanie, które na pewno pozostanie w nas na długo.

Dziękujemy wszystkim grupom teatralnym za promocję profilaktyki podczas tegorocznego festiwalu, a zwycięzcom gratulujemy. Najlepsza okazała się grupa "Trema za Kurtyną" z Publicznego Gimnazjum nr 6 z Wałbrzycha za spektakl "Zabójcy Marzeń" i to oni otrzymali statuetkę za najlepszą realizację spektaklu i reżyserię. Wśród nich nagrodziliśmy najlepszą aktorkę festiwalu - Karolinę Mazur. Za najlepszy scenariusz autorski została nagrodzone Koło Aktywności Twórczej "AMICUS" z Publicznego Gimnazjum nr 2 Św-ce, a statuetka za najlepsze kostiumy i scenografię trafiła w ręce Koła Teatralnego z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 Św-ce. Wszystkie zespoły otrzymały w nagrodę bon na realizację profesjonalnych warsztatów z emisji głosu.

Podczas tegorocznego festiwalu pogoda dopisała i podczas przerwy dzieci oraz młodzież wraz z instruktorami integrowali się w ogrodzie MDK, gdzie nie zabrakło owoców i słodkości dla młodych aktorów. Po ogłoszeniu wyników młodzież brawami podziękowała instruktorom za ich cenną pracę i tym razem panie instruktorki miały okazję pokazać się na scenie.

Organizatorzy: UM Świebodzice, OPS Świebodzice, Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i MDK dziękują wszystkim za udział w festiwalu i promocję idei profilaktyki. Zapraszamy za rok!

Aneta Sterna, MDK