AKTUALNOŚCI  
  
 
Z pieniądzem w tytule

11.04.2013 r.


Pogoń za pieniądzem wydaje się być trendem dzisiejszych czasów, jednak już od dawna życie toczy się wokół pieniądza. To właśnie z monet i banknotów możemy dowiedzieć się wiele o sytuacji administracyjnej, politycznej i gospodarczej. Świat numizmatyczny jest pełen wiadomości historycznych i ciekawostek. 

Tym razem pieniądzem w swojej książce, która jest uzupełnieniem pracy doktorskiej autora, pt. "Pieniądz zastępczy w Rejencji Wrocławskiej w latach 1914 - 1924" zajął się świebodziczanin dr Janusz Kujat.
7 kwietnia w MDK podczas spotkania promującego książkę dr. Janusza Kujata o historii pieniądza zastępczego na naszym terenie można było dowiedzieć się wiele. Podczas rozmowy prowadzącego Andrzeja Musiała z autorem zostały poruszone motywy napisania książki i problemy, z jakimi borykali się Ślązacy w czasie I wojny światowej w związku z reformą walutową z 1924 roku. Swoim komentarzem urozmaicił spotkanie promotor książki prof. Borys Paszkiewicz z uniwersytetu Wrocławskiego. Okazuje się, że publikacja dr. Janusza Kujata dotyka przestrzeni jeszcze niewyeksplorowanej w świecie nauki, dlatego też dla miłośników numizmatyki jest pozycją od dawna wyczekiwaną.

Promocja książki zgromadziła szerokie grono słuchaczy, w tym pracowników naukowych, kolekcjonerów, rodzinę i przyjaciół autora. Swoją obecnością zaszczycili nas również Burmistrz Miasta Świebodzice Bogdan Kożuchowicz wraz z Przewodniczącym Rady Miejskiej dr. Łukaszem Kwadransem. Burmistrz gratulował autorowi sukcesu i wspominał o bardzo istotnym wkładzie dr. Janusza Kujata w funkcjonowanie naszego miasta.
Spotkanie autorskie rozpoczęły muzycznie "Tęczowe wiedźmy" z PSP nr 4 pod kierownictwem Wiktora Wawrzkowicza w składzie: Natalia Krawczyk, Julita Fróg, Zuzanna Grylewicz, Andżelika Kryńcka, Jula Cichomska, Oliwia Andrasz, Wiktoria Partyka, Wiktoria Martelus, Klaudia Jagoszewska i Karolina Pofelska. Natomiast zakończyło się gratulacjami i rozmowami "o pieniądzu" przy kawie i herbacie.

Autor książki składa wszystkim obecnym serdeczne podziękowania, a w szczególności władzom miejskim: Burmistrzowi Miasta i Przewodniczącemu Rady Miejskiej.

MDK

   

   

   

   

   

   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   

 


  

Copyright ©  Miejski Dom Kultury w Świebodzicach  - Wszelkie prawa zastrzeżone
design by TONER

do góry  |