AKTUALNOŚCI  
  
 
Jedni z wielu

08.01.2013 r.


Dzięki współpracy z Fundacją Integracji Społecznej PROM w dniu 4 stycznia
o godz. 18.00 w Miejskim Domu Kultury w Świebodzicach odbył się wernisaż wystawy "Romarising - bohaterowie kampanii społecznej w obiektywie Chada Evansa Wayatta". Wystawa, jako element kampanii społecznej "Jedni z wielu", prezentuje w formie fotograficznej sylwetki wielu wyjątkowych Romów.

"Jedni z wielu" to kampania, której celem jest zmiana nastawienia Polaków do mniejszości romskiej. Romowie często spotykają się z uprzedzeniami lub innymi barierami, które utrudniają im integrację społeczną. "Jedni z wielu" to Romowie, którym integracja się udała. Ich portrety prezentujemy jako przykład, że jest to możliwe, jeśli społeczności lokalne nie będą negatywnie nastawione.

Cel kampanii społecznej Romowie w Polsce to mniejszość społeczna, napotykająca problemy związane z integracją. Postrzegana przez innych obywateli przez pryzmat stereotypów, uprzedzeń i strachu. Kampania społeczna "Jedni z wielu" realizowana jest, aby zmienić negatywne postawy i umożliwić Romom z województwa dolnośląskiego pełną integrację społeczną, rozwój zawodowy i harmonijne współżycie ze społecznością lokalną.

Idea kampanii
Siłą nośną kampanii społecznej jest album i wystawy fotografii autorstwa Chada Evansa Wyatta, który swoim obiektywem uwiecznił Romów z całej Polski, piastujących w naszym społeczeństwie poważane funkcje. Bohaterowie jego zdjęć, autentyczne postaci, są jednocześnie bohaterami kampanii społecznej i reprezentują sobą wartości, które propagujemy działaniami promocyjnymi.

Komunikacja w obrębie kampanii 
W warstwie wizualnej przedstawiamy bohaterów kampanii na przyciemnionym, poszarzałym, wyblakłym tle, które symbolizuje uprzedzenia, z jakimi spotyka się codziennie mniejszość romska. W centralnej części projektów graficznych wydobywamy bohaterów - tak jakby wyszli z dotychczasowego, społecznego ukrycia. Pokazujemy metaforyczną drogę od ukrycia do ujawnienia. Od anonimowości do podmiotowości. Od negatywnego postrzegania Romów w społeczeństwie do pozytywnego.

W warstwie kolorystycznej koncepcja oparta jest na kolorze czarnym i odcieniach szarości oraz na kolorze żółtym. Żółć jest kolorem symbolizującym wykluczenie (stosowana w dziejach do znakowania społecznych, etnicznych i religijnych grup poddawanych wykluczeniu).

  • ukrycie › ujawnienie
  • anonimowość › podmiotowość
  • negatywne › pozytywne

*źródło: www.jednizwielu.pl 


Na uroczystym otwarciu wystawy zagościli Bogdan Kożuchowicz - Burmistrz Miasta Świebodzice i Łukasz Kwadrans - Przewodniczący Rady Miasta oraz Piotr Krzyśpiak - asystent Posła do Parlamentu Europejskiego Lidii Geringer de Oedenberg. Burmistrz Miasta i Przewodniczący Rady Miasta w swoich wystąpieniach w pełni poparli działania takich kampanii społecznych jak "Jedni z wielu". Wspólnie mamy nadzieję, że takie akcje przełamują bariery nietolerancji.

Piękne fotografie oraz ciekawe charakterystyki prezentowanych osób można podziwiać z Galerii Kominkowej MDK jeszcze do 4 lutego w godzinach pracy Miejskiego Domu Kultury. Serdecznie zapraszamy !

MDK

   

   

   

   

   

   
 
   
 
   
 
   
 


  

Copyright ©  Miejski Dom Kultury w Świebodzicach  - Wszelkie prawa zastrzeżone
design by TONER

do góry  |