Ekspresje V-tego Festiwalu Teatru Profilaktycznego

30.07.2012 r.

Tegoroczny Festiwal Teatru Profilaktycznego był pełen ekspresji scenicznej i wyjątkowych wrażeń. Już piąty raz spotkaliśmy się teatralnie, aby pokazać wspólnie sprzeciw wobec wszelkich używek. Prezentowane spektakle promowały zdrowy styl życia, a treść scenariuszy upatrywała siły wśród rodziny i wzajemnego wsparcia wobec nałogów.

W tym roku mieliśmy zaszczyt zobaczyć w jury Panią Małgorzatę Grudzińską - dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej, Panią Marlenę Jasińską - Denst - kierownika literackiego Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu, teatrologa i opiekuna Teatru Niemożliwego działającego przy Miejskim Domu Kultury oraz Panią Aldonę Górską - kierownika Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Swoją obecnością zaszczycili nas goście specjalni: Burmistrz Miasta Świebodzice Pan Bogdan Kożuchowicz, który otworzył festiwal oraz Pani Zofia Choińska - Naczelnik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych.

Na scenie z pełnym zaangażowaniem wystąpiły następujące grupy teatralne: Koło Teatralne z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Świebodzicach, GRUPA ERATO z Publicznego Zespołu Szkół Integracyjnych, Koło Aktywności Twórczej AMICUS z Publicznego Gimnazjum Nr 2 w Świebodzicach, "Grupa na Jednej Nodze" z Zespołu Szkół Specjalnych, "Arlekir" ze Świetlicy Środowiskowej, "Kiry" z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3. Po aktywnych występach wszyscy aktorzy uczestniczyli w warsztatach z emisji głosu prowadzonych przez aktorkę z Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu Panią Urszulę Raczkowską.

Jury przyznało nagrodę główną za mistrzowskie, profesjonalne i pełne aktorskiej ekspresji potraktowanie tematu wyrażone skromnymi, ale bardzo wymownymi środkami scenicznymi dla GRUPY ERATO - instruktorzy grupy: Jolanta Bieniasz, Justyna Gąsior, Agata Ranftl-Liwo. Ponadto nagrodzono za najlepszą scenografię i kostiumy Koło Teatralne z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Świebodzicach z instruktorem Małgorzatą Krzan. Za najlepszy scenariusz i autorską adaptację tekstów Jana Jakuba Należytego nagrodę otrzymało Koło Aktywności Twórczej AMICUS wraz z opiekunem Haliną Serafin. Najlepszym aktorem tegorocznego festiwalu został Kacper Jakubina z Koła Teatralnego z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2. Zwycięzcom gratulujemy, a wszystkim młodym aktorom i ich opiekunom dziękujemy za aktywny udział i realizację spektaklu.

Mamy nadzieję, że warto przeciwdziałać i uświadamiać poprzez przekaz teatralny. Organizatorzy festiwalu: Urząd Miejski w Świebodzicach, Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Miejski Dom Kultury zapraszają do udziału za rok.

Aneta Sterna, MDK