Koncert w Parku

29.08.2012 r.

26 sierpnia, o godzinie 15.00, po raz kolejny mieliśmy okazję usłyszeć wspaniałe utwory, nazywane przebojami muzyki poważnej i musicalowej, w wykonaniu FENOMEN TRIO, w składzie: Rafał Olszewski - skrzypce, Wiktor Wawrzkowicz - fortepian, Bartosz Wawrzkowicz - wiolonczela.

Filharmonicy rozpoczęli koncert radosnym i optymistycznym walcem J. Straussa "Nad pięknym modrym Dunajem", harmonizującym z letnią aurą. Podobno bezpośrednią inspiracją dla kompozytora był wiersz zapomnianego już dziś poety, Karla Becka, pod takim właśnie tytułem. Przepięknie zabrzmiały tony arcydzieła muzyki rokokowej - serenady "Eine kleine Nachtmusik" W. A. Mozarta. J. Cegiełła miał słuszność, pisząc przed laty:" Jeżeli się ją raz usłyszało, nie sposób zapomnieć".

Trzeci utwór, "Arię na strunie G" J. S. Bacha muzycy zadedykowali zmarłej "wiernej słuchaczce koncertów", Pani Ewie. Kompozycja ta wprowadziła nastrój melancholijnej zadumy, związanej z odwiecznym prawem przemijania.

"Taniec rumuński" J. Knűmanna wyraźnie eksponował rzewne tony partii skrzypiec, w minorowej tonacji.
Zmianę klimatu wprowadziła muzyka ilustracyjna A. Ketelbeya "Na perskim rynku". Wiktor Wawrzkowicz, w krótkim, słownym komentarzu, zwrócił uwagę słuchaczy na poszczególne motywy: karawanę zbliżająca się do miasta, pojawienie się pięknej księżniczki, zaklinaczy węży i żebraków. Przeplatają się tu partie liryczne z dynamicznymi tworząc wspaniały koloryt Orientu.

Słuchaczy urzekły dźwięki "Tanga z marakasami" G. Girscha, "Orszaku weselnego Liliputów" i fragment musicalu "Upiór w operze" A. L. Webera.

Drugą dedykacją tego dnia był "Taniec neapolitański" dla inicjatorki cyklu koncertów - Pani Agnieszki Gielaty. W "Czardaszu" A. Contiego usłyszeliśmy wiodące partie skrzypiec. Etymologia nazwy tego tańca jest związana z miejscem, w którym był wykonywany, czyli z karczmą. Autor respektuje cechy gatunkowe, dlatego pierwsza część jest powolna i melancholijna, a druga - szybka i gwałtowna.

Dynamiczny i piękny "Marsz Radeckiego" J. Straussa zakończył koncert, który pozwolił nam przebywać w krainie Terpsychory i rozkoszować się pięknem muzyki w wykonaniu FENOMEN TRIO, które ma coraz więcej sympatyków, bo zauważyliśmy rekordową ilość słuchaczy.

Burmistrz, Bogdan Kożuchowicz, obecny na koncercie, dał wyraz swojego zachwytu dla kunsztu wykonawców, mówiąc: "Tam, na pikniku lotniczym unoszą nas w górę fizycznie - tu wzlatujemy duchowo".

Maria Palichleb