Wieczór Litewski

09.12.2011 r.

W piątek 02.12.2011 r. Miejskim Domu Kultury w Świebodzicach odbył się „Wieczór Litewski”. Zająłem się organizacją spotkania o tematyce litewskiej, gdyż moje zainteresowanie Litwą zrodziło się już podczas studiowania w Wilnie przez pół roku i chciałem się podzielić wrażeniami z innymi.

Niestety nie mógł przyjechać zapowiadany Dima Buriak, który tego dnia musiał być obowiązkowo na uczelni. Spotkanie rozpoczęła Agne Smolskute inwokacją z „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza (po litewsku Adomas Mickevičius „Ponas Tadas”). Zgromadzona publiczność mogła wysłuchać rysu historycznego od okresu XX-lecia międzywojennego aż do współczesności. W przerwie można było spróbować litewskiego chleba oraz kwasu chlebowego. W czasie degustacji można było przejrzeć tegoroczne numery „Kuriera Wileńskiego”.
Druga część była prowadzona w języku angielskim przez Agne Smolskute, tegoroczną maturzystkę litewskiej katolickiej szkoły św. Benedykta. Zaczęła od opisu osoby Justinasa Marcinkevi iusa, litewskiego pisarza, poety i działacza niepodległościowego, który zmarł w tym roku 16 lutego, w dniu niepodległości Litwy. To właśnie on przetłumaczył „Pana Tadeusza” i inne dzieła na język litewski. Później przedstawiła m.in. system litewskiej edukacji, osiągnięcia swoich rodaków, oraz opowiedziała co warto zwiedzić na Litwie. Jednym z pytań, które padło podczas spotkania tego wieczoru, było: Czy w Kownie znajduje się ulica im. Józefa Piłsudskiego? Znaleźliśmy informację jedynie o małej miejscowości Pikieliszki, w której w 2003 roku mieszkańcy nazwali jedną z ulic imieniem Józefa Piłsudskiego.

Dziękujemy wszystkim za wspólnie spędzony wieczór litewski.

Adrian Sitko