Prezydencja Polski w Radzie UE na plakacie

06.12.2011 r.

Uroczyste otwarcie wystawy "Plakat Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej" miało miejsce w Miejskim Domu Kultury w Świebodzicach 1 grudnia. Wystawa jest zwieńczeniem konkursu organizowanego przez Panią Poseł Lidię Geringer de Oedenberg na plakat przedstawiający wizję pierwszego przewodnictwa Polski w Radzie Unii Europejskiej. Oficjalny patronat nad wernisażem sprawuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP.

Wieczór rozpoczęła Pani Zofia Ulatowksa - Rybaj, dyrektor biur poselskich w okręgu wyborczym Dolny Śląsk, która zachęcała do aktywnego udziału w kolejnych konkursach organizowanych przez Panią Poseł Lidię Geringer de Oedenberg. Pani dyrektor towarzyszyła asystentka Katarzyna Mironiak, która chętnie odpowiadała na wszystkie pytania. Wśród publiczności gościliśmy zastępców Burmistrza Miasta Świebodzice: Ireneusza Zyskę i Zbigniewa Opalińskiego oraz młodzież z Młodzieżowej Rady Miejskiej wraz z przewodniczącym Piotrem Krzyśpiakiem. Wieczór uświetniło brzmienie duetu instrumentalnego Wiktora Wawrzkowicza wraz z synem Bartoszem Wawrzkowiczem. Oczywiście nie mogło zabraknąć poruszającego hymnu Unii Uuropejskiej - "Ody do radości".

Podczas wernisażu mogliśmy poznać młodego świebodziczanina z pasją - Daniela Stochniałka. Daniel jest uczniem drugiej klasy naszego Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej i cechuje go wielkie zainteresowanie tematyką Unii Europejskiej. Jego pomysł na plakat Polskiej Prezydencji w Radzie UE znalazł się wśród najlepszych i w nagrodę autor odwiedził Parlament Europejski. Daniel zajął również II miejsce w konkursie organizowanym przez Wojewodę Dolnośląskiego - "Tu mieszkam - moje magiczne miejsce w Europie". Na wystawie Daniel pojawił się wraz z rodzicami, którzy nie kryli dumy z sukcesów syna.

Wystawa pokazuje wyjątkowe prace dzieci i młodzieży przedstawione w formie plakatu. Pozwala spojrzeć na Europę oczami autora. Natomiast widzowi uświadamia, że nasz kraj jest istotną częścią większej całości, jaką jest Unia Europejska, w której współistniejemy z innymi państwami. Pokazuje nam, że współtworzymy Europę i świat. Ekspozycja trwa do 12 grudnia - serdecznie zapraszamy!