Profilaktycznie na Festiwalu Teatru Profilaktycznego

31.05.2011 r.

Już po raz czwarty odbył się Miejski Festiwal Teatru Profilaktycznego w Świebodzicach. Dzień 27 maja stał się dniem, w którym w sposób twórczy pokazaliśmy sprzeciw wobec wszelkich używek. Organizatorzy - Urząd Miejski, Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Miejski Dom Kultury - wspólnie postawili na profilaktykę zjawisk, które są szkodliwe i niepożądane, a jednak powszechne wśród dzieci i młodzieży.

Swoją postawą wsparli nas przybyli goście - Pan Burmistrz Zbigniew Opaliński, Naczelnik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych Pani Zofia Choińska oraz dyrektorzy i wychowawcy z naszych szkół. Wśród jury mogliśmy ujrzeć - Dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej Panią Małgorzatę Grudzińską, przedstawicielkę Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Panią Aldonę Górską oraz Dyrektora Teatru Lalki i Aktora z Wałbrzycha Pana Zbigniewa Prażmowskiego.

Wszyscy razem z dziećmi, młodzieżą i opiekunami oraz zaproszonymi gośćmi pokazaliśmy, że pragniemy zapobiegać temu, co złe i niepotrzebne. Powiedzieliśmy zdecydowane "nie" dla alkoholu, narkotyków, nikotyny i tak wciąż popularnych, a bardzo niebezpiecznych dopalaczy. W sposób twórczy grupy teatralne sprzeciwiły się używkom, za nim będzie za późno. Aktorzy w różnym wieku zaprezentowali nam idee promujące styl życia bez używek.

Jury nagrodziła przede wszystkim oryginalność i niebanalność. Stąd wśród laureatów zobaczyliśmy najlepszego aktora w roli ojca Piotra Strzygockiego z Koła Teatralnego z PSP nr 2. Dwie kolejne nagrody za reżyserię i scenariusz trafiły do Koła Teatralnego Erato - za znalezienie inteligentnego i twórczego sposobu na życie, za niebanalne pokazanie problemu i twórczy sposób jego pokonywania. Natomiast w dziedzinie scenografii i kostiumów najlepsza okazała się "Grupa na jednej nodze". Wyróżnienia trafiły do aktora Patryka Wilmana z grupy "Amicus" oraz do grup: "Niepokorni", "Kabaret Antytoksyczni" i "Czternastka". Biletami do teatru została również nagrodzona za wyjątkowy występ grupa "Arlekir". Najważniejsza była jednak idea szerzenia profilaktyki oraz wspólna inicjatywa dzieci i młodzieży.

Zapraszamy za rok - naprawdę warto!

Aneta Sterna, MDK