"Boże młyny" - perły krajobrazu

29.04.2011 r.

"Dusza kultury jest kulturą duszy" - tym przewrotnym cytatem rozpoczął swój wykład ksiądz profesor nadzw. dr hab. Tadeusz Fitych, autor niezwykłej wystawy "Boże młyny", która objechała już spory kawałek Polski i zawitała także do Świebodzic. Uroczysty wernisaż wystawy i spotkanie z jej interesującym autorem odbyło się 28 kwietnia w Miejskim Domu Kultury.

Na wystawie zobaczymy kilkanaście plansz, opisujących i dokumentujących kapliczki, krzyże przydrożne i tzw. nisze znajdujące się na terenie Ziemi Kłodzkiej - owe tytułowe "boże młyny". Poprzez analizę tych niezwykłych, istniejących czasami od wielu wieków symboli ludzkiej wiary, ksiądz profesor przedstawia bogactwo kulturowe Ziemi Kłodzkiej.

W sali głównej MDK pojawiła się spora grupa osób zainteresowanych tym wydarzeniem. Nie zabrakło władz miasta - na windowi zasiadł burmistrz Bogdan Kożuchowicz i zastępca Ireneusz Zyska, byli także radni miejscy: Łukasz Kwadrans, Jerzy Kirklo i Lesław Podhalicz; dopisali dyrektorzy szkół i instytucji kultury a także mieszkańcy miasta. Szanownego gościa i zgromadzonych gorąco witała Agnieszka Gielata, szefowa Miejskiego Domu Kultury.

Ksiądz profesor z wielką pasję mówił o projekcie.
- Kapliczki i krzyże przydrożne, tak liczne na terenie pogranicza kudowsko-nachodzkiego, to prawdziwe perły krajobrazu. To swoista modlitwa, akty strzeliste duszy, wykute w kamieniu i wyrzeźbione w drewnie. To wspaniała, namacalna kultura duszy, którą postanowiłem zinwentaryzować, utrwalić i pokazać szerszej publiczności.

6 tysięcy godzin spędzonych na zbieraniu informacji, 600 wywiadów, kilkanaście tysięcy fotografii - ksiądz profesor oddał tematowi wiele serca i czasu. Wystawa jest jednak naprawdę warta uwagi, gdyż jej forma wizualna i zawarte treści są przyswajalne zarówno dla młodego odbiorcy, jak i tego bardziej wymagającego. Na szczególną uwagę, jak podkreślał ksiądz profesor Fitych, zasługują nisze w domach. Można je często spotkać w różnych częściach kraju, we wnękach stoją zazwyczaj figury świętych, którym gospodarze powierzyli w opiekę swoje domostwo.

Wystawa jest dedykowana Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II, ponieważ przy szlaku turystycznym z Jego imieniem znajduje się wiele kapliczek.

Można ją oglądać w świebodzickim MDK-u do 18 maja. Serdecznie polecamy.

Agnieszka Bielawska-Pękala