Wystawa fotografii w MDK Świebodzice

28 IV - 18 V
ks. prof. Tadeusza Fitycha
Boże młyny -
Krzyże i kapliczki przydrożne na pograniczu kudawsko - nachodzkim

"Krzyż stanowi najgłębsze pochylenie się Bóstwa nad człowiekiem, nad tym, co człowiek - zwłaszcza w chwilach trudnych i bolesnych - nazywa swoim losem.

Krzyż stanowi jakby dotknięcie odwieczną miłością najboleśniejszych ran ziemskiej egzystencji człowieka, wypełnienie do końca mesjańskiego programu, który kiedyś Chrystus sformułował w synagodze w Nazarecie (por. Łk 4, 18-21), a potem powtórzył wobec wysłanników Jana Chrzciciela (por. Łk 7, 20-23)".
Zapraszamy do uczestnictwa we wspaniałej wystawie poświęconej krzyżom i kapliczkom, koło których najczęściej przechodzimy zupełnie niepostrzeżenie. Na szczęście ks. prof. Tadeusz Fitych pokazuje nam na fotografiach piękno i wartość, które powinny być przez nas docenione. Wskazuje nam, iż warto pochylić się nad tym, co znajduje się tak blisko nas, a jednak bywa zapominane.

Autor wystawy - k s. prof. nadzw. dr hab. Tadeusz Fitych (ur. 1948) prezbiter archidiecezji wrocławskiej (1974) oraz świdnickiej (od XI 2006), członek szeregu towarzystw naukowych w Polsce, Niemczech, Republice Czeskiej; historyk dziejów teologii, dyplomacji, kultury i duchowości; specjalista w dziedzinie dyplomacji watykańskiej, od kilku lat w czterech krajach Europy Środkowej prowadzi badania nad małą architekturą sakralną. Zbiór prezentowany podczas wystawy zawiera fotografie, mapki, wykresy, świadectwa oraz syntezy historyczno-kulturowe n.t. ponad 200 obiektów małej architektury sakralnej.

Cel przedsięwzięcia ma trojaki charakter:

• złożenie hołdu Janowi Pawłowi II, przy szlaku turystycznym z Jego imieniem (znajduje się tam wiele kapliczek
  • inwentaryzacja, kompleksowa informacja m.in. poprzez wydanie książki - albumu na rzecz tożsamości miasta i rozwoju turystyki kulturowej (możliwość zakupu albumu podczas uroczystości)
  • opracowanie programów z myślą o rewitalizacji oraz ratowaniu zniszczonych krzyży i kapliczek przydrożnych.

Uroczyste otwarcie wystawy odbędzie się 28 kwietnia o godz. 17:00 w Miejskim Domu Kultury w Świebodzicach. Wystawa będzie otwarta do 18 maja w godz. 10:00 - 16:00 - serdecznie zapraszamy.

W programie otwarcia:

• Wykład autora koncepcji ks. prof. Tadeusza Fitycha