AKTUALNOŚCI  
  
 
"ZA KAŻDYM RAZEM POWRACAM TU Z RADOŚCIĄ" …
Wrażeń kilka ze spotkania z Romualdem M. Łuczyńskim

12.04.2011 r.


W dniu 27.01.2011 w Miejskim Domu Kultury w Świebodzicach odbyło się spotkanie organizowane przy współudziale Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świebodzicach z red. nacz. miesięcznika "Sudety", panem Romualdem Łuczyńskim. Temat spotkania brzmiał "Wałbrzych i okolice w XIX i XX wieku w pamiętnikach, listach i wspomnieniach."

Nasz gość jest wrocławianinem. Pochodzi z Wałbrzycha , dlatego darzy ogromnym sentymentem tę miejscowość oraz pobliskie mu okolice i jak mówi " za każdym razem wracam tu z radością."
Romuald Łuczyński jest doktorem nauk humanistycznych w dziedzinie historii. Od lat zajmuje się dziejami Dolnego Śląska. Spektrum działań na polu zawodowym ma bardzo rozpięte : od sprawowania funkcji redaktora naczelnego "Sudetów" przez wykłady w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Witelona w Legnicy, po pisanie książek o tematyce regionalnej : "Zamki Sudeckie", "Zamki i pałace Dolnego Śląska", "Chronologia dziejów Dolnego Śląska" i wiele innych.

Spotkanie było bardzo interesujące. Niezwykłość tego wykładu polegała na tym, że p. Łuczyński zaprezentował wybrany zbiór wspomnień i wrażeń znanych osób (np. Hauptmana, Goethego, księżnej Czartoryskiej), które w XIX i XX wieku odwiedziły Wałbrzych i okolice, a następnie upamiętniły obecność na tym terenie w listach czy pamiętnikach. Dzięki spotkaniu nadarzyła się okazja do zapoznania z informacjami o naszym regionie, a literacka forma przekazu wpłynęła na jego atrakcyjność . Ponadto nasz gość przygotował prezentacje multimedialną, która podniosła walory ciekawego wykładu. Zebrani mieli możliwość obejrzenia dawnych zdjęcia z okolic Książa, Strugi, Wałbrzycha, Szczawna Zdroju czy Starego Zdroju i konfrontacji ze stanem obecnym.

Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze. Nie zabrakło konkursu na temat wiedzy o naszej okolicy i nagród w postaci świeżo wydanego, tegorocznego pierwszego numeru "Sudetów", nie zabrakło rozmów, spostrzeżeń i uwag na temat naszego regionu. Wykład pożyteczny, ciekawy i interesujący przyczynił się do poszerzenia i wzbogacenia wiedzy o Wałbrzychu i okolicach.

Beata Wiciak.

   

   

   

   

   

   
 
 


  

Copyright ©  Miejski Dom Kultury w Świebodzicach  - Wszelkie prawa zastrzeżone
design by TONER

do góry  |