Emil Krebs u granic geniuszu – wernisaż wystawy

17 września 2019 Wyłącz przez MDK
W minioną sobotę w Miejskim Domu Kultury odbył się wernisaż wystawy poświęconej świebodzickiemu poliglocie – Emilowi Krebsowi.

Gośćmi specjalnymi uroczystości byli Eckhard Hoffmann – stryjeczny wnuk Emila Krebsa, Gunnar Hille – emerytowany pracownik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Niemiec oraz prof. Aleksander Marek Sadowski – polsko-niemiecki lingwista i emerytowany profesor Uniwersytetu Nauk Stosowanych Zittau/Goerlitz.

Dzięki inicjatywie Małgorzaty Grudzińskiej – dyrektor Miejskiej Bibliotek Publicznej – wystawa została wpisana do programu Europejskich Dni Dziedzictwa – ogólnopolskiego projektu społeczno-edukacyjnego, który promuje różnorodność regionalnego dziedzictwa kulturowego oraz zabytki kultury.

Po wernisażu odbył się spacer historyczny pt. „Śladami Emila Krebsa” – przewodnikiem był profesor Uniwersytetu Wrocławskiego, dr hab. Krzysztof Jaworski, świebodziczanin, wybitny archeolog, znawca dziejów Śląska.

Spacerowicze odwiedzili Szkołę Podstawową nr 3, gdzie uczył się w dzieciństwie słynny poliglota, budynek poczty (na tyłach budynku znajdują się unikalne garaże dla powozów pocztowych!), zwiedzili kryptę grobową Hochbergów przy kościele św. Mikołaja, następnie udali się w pobliże baszty w murach miejskich przy ul. Piłsudskiego, spacer zakończył się przy kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła.

Całej imprezie towarzyszył tłumacz języka niemieckiego, pan Sobiesław Nowotny, świdnicki historyk i znakomity germanista.

Wystawa (jest własnością Biblioteki w Świdnicy) będzie dostępna do 13 października 2019 roku.